2021

Interschools Tennis

With 220 players our December 2020 Interschools Tennis event was the biggest UTR Tournament in Australia to date!

3 Days

UTR Team events

4 Players

per team

12 UTR Matches

in 3 days

2 Singles & 2 Doubles

matches in 6 hours each day

Maximum quality matchplay in a COVID-Safe, healthy team environment.

Schedule

2021 - 2023
NSW 2021, National 2022
Mar 5-7 Albury: 11-17u, Natural Grass
Mar 26-28 Canberra: 11-17U, Clay & Synthetic Grass
Apr 6-8 Blacktown Sydney 11-17u, Hardcourt
May North West NSW 11-17u
Jun 1 Victorian Challenge
Jun 29-Jul 1 Rockdale 11-17u, Synthetic Grass
Aug 13-15 North Coast Region: 11-17u
Sep 25-27 Eastern Sydney 15 & 17u , Synthetic Grass
Sep 28-30 Eastern Sydney 11 & 13u , Sythetic Grass
Nov 5-7 Central West Region: 11-17u
Dec State Finals TBA
2022 All States, National Final December

TBA Upcoming Venues: Alice Springs, Sunshine Coast, Gold Coast, McKay, Perth

Features

Mentoring at the tournament on all aspects of tournament play, especially good sportsmanship & etiquette, the mental and psychology, – advice in co-operation with your private coach on fitness, nutrition, technique, footwork, strategy

Reduce Expenses: Training & traveling in teams for all dedicated players, keeping the expense of gear and equipment to a minimum for all players in the programme

Progress to Regional, State & National Representative Teams: Players will accumulate 1 point for each set won at Interschools Tennis Australia team events so they can see their individual, school & academy rankings

$50,000 plus in trophies, medals, prizes, and welcome gifts to every participant.

Interschools Tennis NSW Age Team Challenge Results December 8-10
Boys:
  • 11 & under: Sydney Combined – Lucas Lin (Sydney Grammar) & Thomas Lin (Waitara PS), Cade Petrie (Wahroonga Prep) & Alex Lane (Wahroonga Adventist)
  • 13 & under: Sydney Combined – Zac Little (Shore), Giles Wadham (Balgowlah Heights) Marco Kurtovic ( Mamre Fairfield) Luke Mcauley (International Grammar) ) Saverio Fedele (Oakhill)
  • 14-17 & under: Newington College Stanmore – Oliver Kleppeich, Eric Carney, Claude Lieutenant , Angus Fletcher, Eamon Jia
Girls:
  • 11 & under: ACT combined – Anaise Maka (St Johns), Mia Buchanan (Anglican Googong) , Isabel Cairns (Canberra Grammar), Zoe Cowles (Forrest PS) –
  • 13 & under: Sydney combined – Delfina McAuley (International Grammar), Rosanna Vlandis (Freeman Fairfield), Amber Pollard (Wheeler Heights) & Zoe Fritsch (Ascham) schools
  • 14-17 & under: Northern River Warriors Ballina – Marielou Baudouin (Mullumbimby), Sylvie Peart & Skye Maclean (Emmanuel Anglican), Jamilah Bikoumou (Ballina Coast)

Contact

Email Kerry Dock, IST Secretary: info@interschoolstennis.com.au